Contact us 07756 220152 | xlr8danceandfitness@gmail.com

Docs/Letters

April-July 2019 - ALL Class Letters

Abbey Dance & Cheer Class - Thursday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019


Abbots Langley Dance Class - Thursday Morning - Years R-6 - April-July 2019 &

Abbots Langley Cheer Class - Friday Morning - Years R-6 - April-July 2019


Arnett Hills Dance Class - Tuesday Morning - Years R-6 - April-July 2019


Ashfield Juniors Dance & Cheer Class - Monday Afterschool - Years 3-6 - April-July 2019


Belswains Lane Dance Class - Tuesday Lunchtime - All Years - May-July 2019


Chaulden Infants Cheer Class - Wednesday Lunchtime - Years R-2 - April-July 2019


Chaulden Juniors Cheer Class - Tuesday Afterschool - Years 3-6 - April-July 2019


Chorleywood Dance & Cheer Class - Friday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019


Cunningham Hill Dance Class - Wednesday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019


Field Infants School - Dance Class - Friday Afterschool - Years R-2 - April-July 2019


Grove Road Dance & Cheer Class - Monday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019


Holtsmere Juniors Dance & Cheer Class - Monday Lunchtime - Years 3-6 - April-July 2019 (FUNDED)

&

Holtsmere Juniors Outdoor Fitness Class - Tuesday Morning - Years 3-6 - April-July 2019 (FUNDED)

&

Holtsmere Juniors Wake & Shake Class - Thursday Morning - Years 3-6 - April-July 2019 (FUNDED)


 


Kingsway Cheer Class - Tuesday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019


Millend Community Centre Dance & Cheer Class - Monday 3.30pm-4.30pm - Ages 5-11 - April-July 2019


Mount Pleasant Lane Dance Classes - Monday Mid-Morning Nursery, Monday Lunchtime Reception, Wednesday Morning KS2 & Wednesday Lunchtime KS1 - April-July 2019


Parkstreet Performing Arts Class - Tuesday Morning - Years R-6 - April-July 2019 


Redbourn Performing Arts Class - Friday Morning - Years R-6 - April-July 2019


St.Johns Infants Radlett - Monday Lunch Drama, Thursday Lunchtime Cheer & Thursday Afterschool Dance - Years R-2 - April-July 2019


St.Michaels Primary Dance, Cheer & Games Class - Friday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019


St. Roses Dance, Cheer & Games Class - Tuesday Afterschool - Years R-2 - April-July 2019


STAGS Cheer & Stunts Class - Tuesday Afterschool - Years 7-10 - April-July 2019


 


Summers Wood Primary School - Drama & Musical Theatre - Tuesday Afterschool - Years R-6 - April-July 2019

Summers Wood Primary School - Cheer & Dance Fusion Class - Thursday Lunch - Years 3-6 -April-July 2019 &

Summers Wood Primary School - Cheer & Dance Fusion Class - Thursday Lunch - Years R-2 - April-July 2019


ALL DANCE Troupe Classes:

Thursday Evening's - 5.00pm-7.00pm (Infants, Juniors & Seniors) - Audition Only - April-July 2019

 

 


ALL CHEER Troupe Classes:

Tuesday Evening's - 5.00pm-6.15pm Audition Only - April-July 2019

Jan-March 2019 - ALL Class Letters

Abbey Dance & Cheer Class - Thursday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Abbots Langley Dance Class - Thursday Morning - Years R-6 - Jan-Mar 2019 &

Abbots Langley Cheer Class - Friday Morning - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Arnett Hills Musical Theatre, Dance & Drama Class - Tuesday Morning - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Ashfield Juniors Dance & Cheer Class - Monday Afterschool - Years 3-6 - Jan-mar 2019


Belswains Lane Dance Class - Tuesday Lunchtime - All Years - Jan-Mar 2019


Chaulden Infants Cheer Class - Wednesday Lunchtime - Years R-2 - Jan-Mar 2019


Chaulden Juniors Bootcamp Fitness - Monday Lunchtime - Years 3-6 - Jan-Mar 2019 &

Chaulden Juniors Dance & Cheer Class - Tuesday Afterschool - Years 3-6 - Jan-Mar 2019


Chorleywood Dance & Cheer Class - Friday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Cunningham Infants & Juniors Dance Class - Wednesday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Fairfield Junior School - Performing Arts - Monday Afterschool - Years 3-6 - Jan-Mar 2019


Field Infants School - Street Dance Class - Friday Afterschool - Years R-2 - Jan-Mar 2019


Grove Road Dance & Cheer Class - Monday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Holtsmere Juniors Cheer Class - Monday Lunchtime - Years 3-6 - Jan-Mar 2019 (FUNDED)

Holtsmere Juniors Outdoor Fitness Class - Tuesday Morning - Years 3-6 - Jan-Mar 2019 (FUNDED) &

Holtsmere Juniors Wake & Stretch Class - Thursday Morning - Years 3-6 - Jan-Mar 2019 (FUNDED)


How Wood Cheer Class - Wednesday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Kingsway Infant & Junior Cheer Class - Thursday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Millend Community Centre Dance & Cheer Class - Monday 3.30pm-4.30pm - Ages 5-11 - Jan-Mar 2019


Mount Pleasant Lane Dance Classes - Monday Morning Nursery, Monday Lunchtime Reception, Wednesday Morning KS2 & Wednesday Lunchtime KS1 - Jan-Mar 2019


Mount Stewart Schools Dance & Cheer Classes - Tuesday Lunchtime - Years R-6 - Jan-Mar 2019 &

Mount Stewart Schools Stretch & Relax - Friday Lunchtime - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Parkstreet Performing Arts Class - Tuesday Morning - Years R-6 - Jan-Mar 2019


Redbourn  Infant & Junior Dance, Drama & Musical Theatre Class - Friday Morning - Years 3-6 - Jan-Mar 2019


St.Johns Infants Radlett - Monday Lunch Drama, Thursday Lunchtime Cheer & Thursday Afterschool Dance - Years R-2 - Jan-Mar 2019


St.Michaels Primary Muscial Activities Class - Friday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019


St. Roses Infants Dance, Cheer & Fundamental Fitness- Tuesday Afterschool - Years R-2 - Jan-Mar 2019


STAGS Cheer & Stunting Class - Tuesday Afterschool - Years 7-9 - Jan-Mar 2019


Summers Wood Primary School - Drama & Musical Theatre - Tuesday Afterschool - Years R-6 - Jan-Mar 2019

Summers Wood Primary School - Cheer & Dance Fusion Class - Thursday Lunch - Years R-6 -Jan-Mar 2019


Yew Tree Primary School - Dance Fusion Class - Thursday Afterschool - Years R-2 - Jan-Mar 2019


ALL DANCE Troupe Classes:

Thursday Evening's - 5.00pm-5.45pm (Infants & Juniors) - Audition Only - Jan-Mar 2019

Thursday Evening's - 5.45pm-6.15pm (ALL WELCOME) - Acro, Stretch & Flex Class - Jan-Mar 2019 &

Thursday Evening's - 5.45pm-7.00pm - (Seniors) - Audition Only - Jan-Mar 2019 - NEW TIME


ALL CHEER Troupe Classes:

Tuesday Evening's - 5.00pm-6.15pm (All Cheer Troupe) - (ALL WELCOME) - Jan-Mar 2019

(Term Time Only) 


ALL STAGE SCHOOL (SATURDAYS):

Saturdays - 9am-12pm - Chaulden Junior School, Hemel Hempstead - Jan-Mar 2019

CLICK HERE FOR STAGE SCHOOL WELCOME LETTER

 


 

Sep-Dec 2018 - All Class Letters

Abbey Dance & Cheer Class - Thursday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Abbots Langley Dance Class - Thursday Morning - Years R-6 - Sep-Dec 2018 &

Abbots Langley Cheer Class - Friday Morning - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Arnett Hills Musical Theatre, Dance & Drama Class - Tuesday Morning - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Ashfield Juniors Dance & Cheer Class - Monday Afterschool - Years 3-6 - Sep-Dec 2018


Belswains Lane Dance Class - Tuesday Lunchtime - All Years - Sep-Dec 2018


Chaulden Infants Cheer Class - Wednesday Lunchtime - Years R-2 - Sep-Dec 2018


Chaulden Juniors Health & Wellbeing Class - Monday Lunchtime - Years 3-6 - Sep-Dec 2018 &

Chaulden Juniors Cheer Class - Tuesday Afterschool - Years 3-6 - Sep-Dec 2018


Chorleywood Dance & Cheer Class - Friday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Cunningham Hill Infants Dance & Cheer Class - Wednesday Afterschool - Years 1-2 - Sep-Dec 2018


Fairfield Junior School - Drama & Musical Theatre - Monday Afterschool - Years 3-6 - Sep-Dec 2018


Field Infants School - Street Dance Class - Friday Afterschool - Years R-2 - Sep-Dec 2018


Grove Road Dance & Cheer Class - Monday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Holtsmere Juniors Cheer Class - Monday Lunchtime - Years 3-6 - Sep-Dec (FUNDED)

Holtsmere Juniors Outdoor Fitness Class - Tuesday Morning - Years 3-6 - Sep-Dec 2018 (FUNDED) &

Holtsmere Juniors Wake & Stretch Class - Thursday Morning - Years 3-6 - Sep-Dec 2018 (FUNDED)


How Wood Cheer Class - Wednesday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Kingsway Infant & Junior Cheer Class - Thursday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Millend Community Centre Dance & Cheer Class - Monday 3.30pm-4.30pm - Ages 5-11 - Sep-Dec 2018


Mount Pleasant Lane Dance Classes - Monday Morning Nursery, Monday Lunchtime Reception, Wednesday Morning KS2 & Wednesday Lunchtime KS1 - Sep-Dec 2018


Parkstreet Dance & Musical Theatre Class - Tuesday Morning - Years R-6 - Sep-Dec 2018 &

Parkstreet Cheer & Stunts Class - Wednesday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


Redbourn  Infant & Junior Dance, Drama & Musical Theatre Class - Friday Morning - Years 3-6 - Sep-Dec 2018


St.Johns Infants Radlett - Monday Lunch Drama, Thursday Lunchtime Cheer & Thursday Afterschool Dance - Years R-2 - Sep-Dec 2018


St.Michaels Primary Muscial Activities Class - Friday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018


St. Roses Infants Dance, Cheer & Fundamental Fitness- Tuesday Afterschool - Years R-2 - Sep-Dec 2018


STAGS Cheer & Stunting Class - Tuesday Afterschool - Years 7-10 - Sep-Dec 2018


STAGS Powerhoop & Body Conditioning - Friday Afternoon - Year 11 P.E ONLY - Sep-Dec 2018


Summers Wood Primary School - Drama & Musical Theatre - Tuesday Afterschool - Years R-6 - Sep-Dec 2018

Summers Wood Primary School - Bootcamp Fitness - Thursday Morning - Years 3-6 - Sep-Dec 2018

Summers Wood Primary School - Cheer & Dance Fusion Class - Thursday Lunch - Years R-2 -Sep-Dec 2018 &

Summers Wood Primary School - Cheer & Dance Fusion Class - Thursday Lunch - Years 3-6 - Sep-Dec 2018


ALL DANCE Troupe Classes:

Thursday Evening's - 5.00pm-5.45pm (Infants & Juniors) - Audition Only - Sep-Dec 2018,

Thursday Evening's - 5.45pm-6.15pm (ALL WELCOME) - Acro, Stretch & Flex Class - Sep-Dec 2018 &

Thursday Evening's - 6.15pm-7.00pm - (Seniors) - Audition Only - Sep-Dec 2018

(TERM TIME ONLY)


ALL CHEER Troupe Classes:

Tuesday Evening's - 5.00pm-6.15pm (All Cheer Troupe) - Audition Only - Sep-Dec 2018

(Term Time Only)


Yew Tree Primary School - Dance Fusion Class - Thursday Afterschool - Years 1&2 - Sep-Dec 2018

Cancellation Policy
Code of Conduct
Dance Troupe Rules & Code of Conduct
Health & Safety Disclaimer
Monthly Newsletters
Terms & Conditions and Privacy Policy (GDPR)

Our Stars